Hummus

Hummus

 

Składniki:
  • 2 szklanki ciecierzycy ugotowanej (lub z puszki lub zawekowanej)
  • 2 łyżki białego sezamu lub 1 duża czubata łyżka pasty tahini
  • 1-2 łyżki soku z cytryny
  • przyprawy: pieprz, kumin, sól
  • około 1/2 szklanki zimnej wody (dla konsystencji)
Przygotowanie:
  1. Jeżeli mamy już gotową pastę tahini, wystarczy wrzucić ją do blendera i zmiksować z ciecierzycą i przyprawami powoli dolewając wodę dla konsystencji. Na koniec doprawić jeszcze i zmiksować.
  2. Jeżeli mamy sezam, to  wsypujemy go na patelnię i przez kilka sekund podpiekamy, aby zrobił się zarumieniony. Następnie przesypujemy na talerz i czekamy aż przestygnie. Kiedy przestygnie, mielimy go w młynku do kawy i dosypujemy do ciecierzycy. Miksujemy, jak w punkcie 1.

 

Iwona Kibil
administrator
Magister dietetyki. Od ponad 7 lat prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i “Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce” wydawnictwa PZWL. Sama od lat jstosuje dietę roślinną.

Komentarze

Dodaj komentarz