Owoce pod kruszonką

Zdrowy i pyszny deser? To możliwe.

Można wyczarować pyszny deser, bez dodatku cukru, a za to z dodatkiem białka, czyli mąki z ciecierzycy. Dodatkowym atutem tego deseru jest fakt, że przygotowanie zajmuje bardzo mało czasu. Wystarczy owoce przykryć przygotowaną kruszonką i upiec. Możesz użyć różnych owoców. Ja robiłam już z jabłkami, śliwkami, gruszkami, ananasem, wiśniami.

 

Składniki na kruszonkę (mała blaszka):

  • Mąka z ciecierzycy – 4 łyżki
  • Ksylitol – 2 łyżki
  • Olej rzepakowy –  3 łyżki
  • Sól – szczypta

Nadzienie:

  • Dowolne owoce pokrojone w kostkę lub plastry (u mnie jabłka)
  • Przyprawy opcjonalnie np. cynamon)

Przygotowanie:

  1. Kruszonka: składniki suche wymieszać ze sobą, dodać olej i wymieszać całość. Nie będzie to ciasto do ugniecenia, raczej grudki i sypka konsystencja.
  2. W niewielkiej foremce ułożyć owoce i przysypać kruszonką.
  3. Zapiec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, aż kruszonka się zarumieni (jak na zdjęciu). Będzie chrupiąca i pachnąca.

Iwona Kibil
administrator
Magister dietetyki. Od ponad 7 lat prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i “Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce” wydawnictwa PZWL. Sama od lat jstosuje dietę roślinną.

Dodaj komentarz