Blog

Dieta wegańska a ciąża

Bez względu na rodzaj wybranego sposobu odżywiania się, dieta kobiety ciężarnej powinna być racjonalnie rozplanowana, gdyż od sposobu odżywiania się matki zależy stan płodu, warunki przebiegu porodu, zdrowie narodzonego już dziecka, a nawet jego dalsze życie w wieku dorosłym.

Według badań dotyczących diety ciężarnych wegetarianek w porównaniu do nie wegetarianek, obie grupy kobiet mają bardzo zbliżone pobranie makroskładników z diety (białko, tłuszcze, węglowodany). Niestety nie ma wciąż odpowiedniej liczby badań dotyczących pobrania składników przez ciężarne weganki. W przypadku mikro składników (witamin, składników mineralnych), wystąpiły różnice pomiędzy dietą wegetariańską a tradycyjną. Wśród wegetarianek było mniejsze spożycie witaminy B12, wapnia i cynku. Fakt ten dowodzi, że kobiety wybierające dietę roślinną, powinny udać się do specjalisty, który rozplanuje im dietę w taki sposób, aby pobranie tych składników było odpowiednie.

Najważniejszymi składnikami diety podczas ciąży roślinnej są: witamina B12, witamina D, żelazo, kwas foliowy, kwasy omega-3, wapń i cynk.

Białko

Białko jest składnikiem niezbędnym dla wzrostu i rozwoju płodu. Zapotrzebowanie na białko wzrasta w II i III trymestrze ciąży w porównaniu do diety sprzed ciąży i wynosi 1,2 g na kg masy ciała kobiety.

W diecie wegańskiej, czyli nie zawierającej produktów pochodzenia zwierzęcego, nie ma żadnego problemu z pokryciem zapotrzebowania na białko. Należy jedynie pamiętać, aby dieta była urozmaicona i spełniała dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dieta urozmaicona, czyli zawierająca różne grupy produktów spożywczych: nasiona roślin strączkowych, orzechy i pestki, produkty zbożowe, gotowane warzywa.

Szczególnie ważne są nasiona roślin strączkowych i orzechy, gdyż są one głównym źródłem lizyny – aminokwasu ograniczającego w diecie roślinnej.

Nienasycone Kwasy Tłuszczowe z rodziny omega-3

Kwas alfa linolenowy ALA (występujący w siemieniu lnianym, nasionach konopii, orzechach włoskich, nasionach chia) jest jedynym źródłem kwasów omega-3 w diecie osób nie spożywających ryb (wegetarian i wegan). W organizmie ulega konwersji do kwasów DHA i EPA, jednak jak dowodzą wyniki badań, konwersja ta uzależniona jest nie tylko od ilości spożytych kwasów omega-3 z diety, lecz od wielu innych czynników (m.in. indywidualnego metabolizmu, wieku i stanu fizjologicznego, spożycia kwasów omega-6, pracy enzymów konwertujących ten rodzaj kwasów).

Wegetarianie i weganie spożywają dość sporo kwasu ALA z diety, jednak pomimo tego, odznaczają się niskim stężeniem kwasów EPA i DHA we krwi. Większość badań dowodzi, że cierpią na przewlekły niedobór kwasów omega-3 a podwyższenie spożycia ALA jedynie nieznacznie wpływa na zawartość DHA i EPA. W dużym stopniu uzależnione jest to od zbyt wysokiego spożycia kwasów tłuszczowych omega-6 w diecie.

Ponieważ kwasy omega-3 nie są syntetyzowane w organizmie, a mają wpływ na kształtowanie się mózgu i oczu płodu, w diecie kobiety ciężarnej ich zawartość jest niezbędna. Szczególnie, że w większości badań wegetarianki odznaczały się niższym poziomem kwasu DHA w surowicy w porównaniu do niewegetarianek.

Zaleca się więc suplementację DHA w czasie ciąży.

Żelazo

W organizmie kobiety ciężarnej ogromnie ważne funkcje pełni żelazo. Odgrywa ono rolę m.in. w prawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego i w przenoszeniu tlenu z płuc do wszystkich komórek ciała. Przy jego niedostatecznym spożyciu dochodzi do obniżenia zapasów w organizmie, czego konsekwencją mogą być zaburzenia chorobowe, pojawiają się zmiany biochemiczne prowadzące do niedokrwistości, czyli anemii.

Zapotrzebowanie na żelazo w czasie ciąży zwiększa się i wynosi 27 mg/dzień, jednak według Institute of Medicine, dla wegetarian i wegan jest ono o 1,8 razy wyższe z powodu niskiej dostępności z produktów roślinnych.

Badania dowodzą, że poważna anemia w czasie ciąży zwiększa ryzyko upośledzenia psycho- ruchowego dziecka. Ponadto anemia, podejrzewana jest o związek z padaczką w wieku późniejszym. Podczas ciąży zwiększa się ryzyko przedwczesnego odklejenia się łożyska, a dziecko może urodzić się z niską masą urodzeniową.

Co może świadczyć o anemii z niedoboru żelaza w czasie ciąży:

 •     niski poziom hemoglobiny (poniżej 11 g/dl w I i II trymestrze ciąży, 10,5 g/dl w III trymestrze ciąży)
 •     niski poziom hematokrytu (poniżej 33% w I i II trymestrze ciąży, poniżej 32% w III trymestrze ciąży)
 •     niski poziom ferrytyny (poniżej 15 mg/L), która odzwierciedla zapasy żelaza w organizmie.

Witamina B12

Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także wszystkich komórek w organizmie człowieka. Bierze udział w syntezie hemoglobiny. Aktywna forma witaminy B12 nie jest naturalnym składnikiem żadnej rośliny. Jej źródłem są jedynie produkty pochodzenia zwierzęcego. Rośliny zawierają analogi witaminy B12, na których nie można polegać. Spirulina lub inne algi, nie są wiarygodnym źródłem witaminy B12 a ponieważ zawierają nie aktywne analogi tej witaminy, nie powinno się łączyć spiruliny z suplementami witaminy B12, gdyż może utrudniać przyswajalnie tej aktywnej formy witaminy.

Ponieważ w badaniach wśród ciężarnych weganek i wegetarianek stwierdzono duże niedobory witaminy B12, należy skupić większą uwagę na ten składnik w diecie.

Okres karmienia

Dieta kobiety karmiącej nie różni się znacznie od diety kobiety ciężarnej. Wciąż musimy zwracać uwagę na różnorodność spożywanych produktów (nasiona roślin strączkowych, zboża, orzechy i pestki oraz warzywa i owoce). Jednak, zapotrzebowanie na niektóre składniki zmienia się.

Przede wszystkim, zwiększa się dzienne zapotrzebowanie kaloryczne o około 500 kalorii. Zwiększeniu ulega również zapotrzebowanie na białko oraz nieznacznie na tłuszcze. Ważne jest, aby kobiety karmiące spożywały ponad 1800 kalorii na dzień, gdyż dieta poniżej tej wartości może spowodować zanik produkcji pokarmu.

Mleko matek karmiących

Prawidłowa dieta matki przekłada się na skład mleka kobiecego. Najbardziej zależne od diety matki są składniki:

 • większość witamin z grupy B (B1, B2, PP, B5, B6, B12)
 • witamina A
 • witamina C

Pokarm matki jest idealny dla dziecka, zawartość makro składników (tłuszczów, węglowodanów, białka), nie zmienia się. Jeżeli matka z jakiegoś powodu jest niedożywiona, powoduje to zmniejszenie się produkcji pokarmu ogółem ale jego jakość pozostaje taka sama.

Tłuszcze

Mleko wegańskich matek karmiących różni się profilem kwasów tłuszczowych w porównaniu do mleka matek karmiących będących na diecie tradycyjnej jednak nie różni się całkowitą zawartością tłuszczów. Mleko weganek zawiera mniej kwasów nasyconych oraz wielonienasyconych z rodziny n-3 (dokozaheksaenowego DHA i eikozapentaenowego EPA), natomiast więcej kwasów z rodziny n-6 (linolowego). Dlatego weganki powinny sprawdzić, czy w ich diecie nie ma zbyt dużo tłuszczów n-6 pochodzących z pestek dyni, słonecznika, olejów (kukurydzianego, z krokosza, z pestek winogron, słonecznikowego). Jeżeli tak, należy ograniczyć porcję tych produktów do jednej na dzień (porcja to 2 łyżki produktu) i wprowadzić produkty będące dobrym źródłem tłuszczów n-3 pochodzenia roślinnego, czyli kwasu alfa-linolenowego (siemię lniane, nasiona chia, konopii, olej lniany, orzechy włoskie) w takiej ilości, aby stosunek n-3:n-6 nie przekraczał 1:4-5.

Ponadto, kwas alfa-linolenowy powinien być spożywany na surowo i najlepiej po rozdrobnieniu (w przypadku ziaren siemienia – zmielone). Obróbka termiczna i narażenie na światło redukuje te kwasy w dużej ilości, dlatego najlepiej nie dodawać ich do gotujących się potraw. Zmielone ziarna można przechowywać w lodówce do trzech dni w szczelnie zamkniętym ciemnym słoiczku.

Warto także rozważyć wprowadzenie suplementów DHA na bazie wodorostów. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca suplementację DHA w ilości 600 mg/dzień. Według EFSA (Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności), spożywanie DHA przez matkę wspomaga rozwój mózgu u niemowląt oraz zimniejsza ryzyko alergii i infekcji u niemowląt karmionych piersią.

Bezwzględnie natomiast należy unikać tłuszczów trans pochodzących z uwodornionych tłuszczów roślinnych (margaryny twarde, tłuszcz cukierniczy oraz słodycze zawierające go – w składzie tych produktów zazwyczaj jest nazwany jako „utwardzony tłuszcz roślinny”).

Witaminy i składniki mineralne

Zapotrzebowanie na witaminę A wzrasta, jednak w diecie wegańskiej, która każdego dnia obfituje w kolorowe warzywa i owoce, nie jest trudno o spełnienie zapotrzebowania na ten składnik. Konwersja beta karotenu z kolorowych warzyw (pomarańczowych, czerwonych, zielonych i żółtych) przebiega w naszym organizmie. Należy pamiętać jednak, że składnikiem niezbędnym do poprawy przyswajalności beta karotenu jest tłuszcz, więc warzywa łączymy z orzechami, nasionami, olejem rzepakowym czy oliwą.

Podczas laktacji zwiększa się także zapotrzebowanie na witaminę B5. Źródła witaminy B5 to m.in. płatki owsiane i produkty zbożowe, banany, brokuły, nasiona strączkowe, grzyby, drożdże spożywcze, orzechy i nasiona.

Podczas karmienia potrzeba trochę więcej cynku, niż w czasie ciąży. Kiedy spożywasz dużo fitynianów i innych substancji anty-odżywczych (jeżeli jesteś na diecie wegańskiej, jest to raczej pewne), może okazać się że przyswaja się go z diety zbyt mało. Należy zadbać zatem o przyswajalność tego składnika z produktów roślinnych poprzez stosowanie odpowiednich obróbek wstępnych produktów: moczenie, mielenie nasion oraz spożycie witaminy C w każdym posiłku.

W przypadku żelaza, w końcu można odetchnąć, gdyż zapotrzebowanie na ten składnik podczas laktacji jest mniejsze niż w czasie ciąży i odpowiednia dieta spełnia zapotrzebowanie w stu procentach.

Za to zapotrzebowanie na Jod znowu się zwiększa (w porównaniu do i tak już zwiększonego zapotrzebowania z okresu ciąży). Potrzebujesz aż 290 mcg jodu na dzień. Znajdziesz go w jodowanej soli, wodorostach oraz suplementach na ich bazie. Upewnij się, że czy nie braknie Ci tego składnika w diecie, gdyż mleko matki jest jedynym źródłem jodu dla niemowląt karmionych piersią. 

Zapotrzebowanie na wapń pozostaje w ilości 1000 mg na dzień (w przypadku kobiet poniżej 19 roku życia jest to 1300 mg). W diecie weganek głównym źródłem tego pierwiastka są ciemnozielone warzywa liściaste, brokuły, rośliny strączkowe, suszone owoce, orzechy a także produkty fortyfikowane w wapń. Stężenie wapnia w mleku kobiecym zazwyczaj zwiększa się w czasie pierwszego miesiąca po porodzie, a następnie po czwartym miesiącu karmienia powoli się zmniejsza. Kobiety karmiące tracą z mlekiem średnio 250 mg wapnia na dobę. Zasadniczo, zwiększenie spożycia wapnia z dietą lub z suplementów nie wpływa na jego stężenie w mleku więc dziecku nie zabraknie, jednak może zabraknąć go Tobie, więc pamiętaj o dobrych źródłach tego składnika.

Największe znaczenie odgrywa tu witamina D, której niedobór u kobiety karmiącej faktycznie powoduje niższe stężenie wapnia w mleku. Witaminę D należy suplementować (dawkę suplementów dobiera lekarz bądź dietetyk na podstawie wyników badań i diety), gdyż z diety niestety nie zapewniamy sobie wystarczającej ilości. W lecie, kiedy mamy możliwość przebywać na słońcu, witaminę D możemy syntetyzować pod skórą przy udziale promieni UV, jednak trzeba przebywać na słońcu około 15 minut dziennie w godzinach 12:00 – 14:00 przynajmniej 4 razy w tygodniu.

Zawartość witaminy B12 w mleku matki zależy od diety i większość niedoborów tego składnika u niemowląt jest wynikiem wyczerpania się jego zapasów u matek. Według badań, im dłużej kobiety nie suplementujące B12 pozostają na diecie wegetariańskiej, tym mniej mają tej witaminy w mleku. Najważniejsze jest zatem aby sprawdzić, jaki poziom witaminy B12 jest u matki, następnie dobrać suplementację. Przy doborze dawki suplementacji trzeba mieć na względzie wzrost zapotrzebowania na tę witaminę podczas okresu karmienia piersią z 2,6 na 2,8 mcg/dzień.

Witamina B12 w mleku matek karmiących

Zawartość witaminy B12 w mleku matki zależy od diety i większość niedoborów tego składnika u niemowląt jest wynikiem wyczerpania jego zapasów u matek. Według badań, im dłużej kobiety nie suplementujące B12 pozostają na diecie wegetariańskiej, tym mniej mają tej witaminy w mleku. Najważniejsze jest zatem aby sprawdzić, jaki poziom tej witaminy jest u matki, następnie dobrać suplementację. Przy doborze suplementacji trzeba mieć na względzie wzrost zapotrzebowania na tę witaminę podczas okresu karmienia piersią z 2,6 na 2,8 mcg/dzień.

Objawy niedoboru u niemowląt występują zwykle w okresie od 4 do 10 msc życia dziecka, chociaż czasem pojawiają się wcześniej.

Najczęstsze objawy niedoboru:

 • Drażliwość
 • Niedostateczny wzrost
 • Zbyt niski w stosunku do oczekiwanego przyrost masy ciała
 • Apatia
 • Brak łaknienia
 • Niedokrwistość megaloblastyczna”
 • Niedobór tej witaminy jest bardzo niebezpieczny a skutki mogą być nieodwracalne.
 • Kolki i nietolerancje

Według Standardów Medycznych z 2013 r „Dieta matki w okresie ciąży i podczas karmienia piersią nie wpływa na ryzyko wystąpienia astmy, egzemy lub innych objawów alergii u niemowląt” oraz „Nie zaleca się prewencyjnego stosowania diety bezlaktozowej i bezmlecznej u matki karmiącej. Nie ma podstaw do przerywania karmienia piersią z powodu kolki niemowlęcej”.

Kofeina

Zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny u kobiet i karmiących piersią do maksymalnej dobowej dawki równej 300 mg (dwie kawy parzone/dzień).

 


Poszukujesz więcej informacji?


 

Iwona Kibil
administrator
Dyplomowana dietetyczka. Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i "Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce". Sama od lat jstosuje dietę roślinną opartą na produktach nieprzetworzonych.