Blog

Jak jeść więcej zielonych warzyw

Warzywa zielone są chyba najzdrowszymi warzywami na naszej planecie. Mają wysoką wartość odżywczą i w dodatku bardzo mało kalorii a więc, jak nie trudno się domyślić… odchudzają! Dokładnie tak: im więcej zielonych warzyw mamy w diecie, tym większe powodzenie w odchudzaniu. 

Dodatkowo zielone warzywa są źródłem potasu, żelaza, witaminy K, wapnia, witaminy B2, kwasu foliowego i witaminy C. Dlatego tak ważne jest, aby dodawać je do codziennego planu żywieniowego, szczególnie do wegańskich jadłospisów ze względu na wapń.

Jak to zrobić i ile ich jeść?

Idealnie byłoby, gdyby 3 razy dziennie warzywa zielone znalazły się w jadłospisie. Minimalnie natomiast 1 raz.

Jak można jeść ich więcej i do czego je dodać:

  • można robić z nich sałatki
  • można dodawać do kanapek
  • można robić z nich zupy (np. z brokułami, jarmużem, fasolką, brukselką)
  • można wkładać do lunch box’ów
  • można jeść jako przekąskę tak po prostu (np. ugotowane rokuły cz fasolkę szparagową)
  • Można dodawać do koktajlów i lodów domowych (smak jest nie wyczuwalny!)
  • Można dodawać do tofucznicy i innych dań
  • Można robić z nich pesto do makaronu, pasty kanapkowe

Post dotyczy osób zdrowych. Kto powinien natomiast uważać na ilość spożywanych zielonych warzyw?

Osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew (warfarynę), gdyż nadmiar witaminy K zmniejsza skuteczność leku.

Osoby, które mają niedoczynność tarczycy z niedoboru jodu z reguły mogą jeść zielone warzywa w normalnej ilości. Goitrogeny zawarte w zielonych warzywach (szczególnie w krzyżowych) mają właściwości wolotwórcze, jednak trzeby by jeść dużo warzyw na surowo. Większość goitrogenów ulega destrukcji podczas gotowania bez przykrycia (ulatniają się z parą wodną), więc tak naprawdę warzywa krzyżowe mogą szkodzić, jeżeli spożywamy je na surowo lub w dużych ilościach każdego dnia (na pewno powyżej 500 g na dzień).

Osoby z chorobami jelit, trzustki itp. – tu dieta powinna być ściśle określona przez dietetyka.

 


Poszukujesz więcej informacji?


 

Iwona Kibil
administrator
Dyplomowana dietetyczka. Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i "Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce". Sama od lat jstosuje dietę roślinną opartą na produktach nieprzetworzonych.