Dieta wegańska dla dzieci – vegetitian.com

Blog

Dieta wegańska dla dzieci

Dieta wegańska dla dzieci

Amerykańska Akademia Żywiena i Dietetyki zapewniają, że dobrze zaplanowane diety wegańskie mogą zaspokoić potrzeby odżywcze niemowląt i wspierać normalny rozwój. Rodziców przede wszystkim należy edukować (Status Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki w sprawie diet wegetariańskich, 2016).

Tymczasem, ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo  Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) jest zadania, że w przypadku, gdy rodzice decydują się na stosowanie diety wegańskiej u dziecka, powinno ono być pod stałą opieką dietetyka i lekarza (Kamińska, 2017, Standardy Medyczne (na podstawie Fewtrell i wsp., 2017).

Energia a dieta wegańska u dzieci

Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że dzieci osiągają idealne tempo wzrostu jest, aby upewnić się, że posiadają odpowiednią ilość kalorii w diecie. Wtedy białko z diety wykorzystuje się do wzrostu oprócz spełnienia zapotrzebowania na energię. Weganie mogą mieć trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości kalorii w diecie ich dzieci ze względu na niskokaloryczność diety wegańskiej samej w sobie. Ponadto, dzieci mają małe żołądki i szybko się najadają. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie do diety skoncentrowanych źródeł energii. Przykładem może być awokado, orzechy, masło orzechowe, nasiona i masła z nasion, suszone owoce.

Kwasy Omega – 3, EPA, DHA, AA, LA

Weganie mają obniżony poziom DHA w organizmie. Dla niemowląt karmionych piersią, źródłem tych kwasów jest mleko matki. Należy upewnić się, że matka spożywa te kwasy w wystarczających ilościach. Po odstawieniu dziecka od piersi, dziecko powinno otrzymywać porcję kwasów omega-3 z suplementów i produktów roślinnych. Wybierając mleko modyfikowane dla niemowląt, dobrze jest zaopatrzyć się w to wzbogacone w DHA.

Żelazo

Niedobór żelaza jest najczęściej występującym niedoborem wśród niemowląt i małych dzieci. Około 4 miesiąca życia niemowlęta karmione piersią często wymagają dodatkowego źródła tego składnika. Niestety mleko matki zawiera małe ilości łatwo przyswajalnego żelaza. Po urodzeniu niemowlęta mają duże zapasy żelaza w organizmie jednak pomiędzy 4 a 6 miesiącem zapasy te wyczerpują się. Jeżeli są to wcześniaki z niską masą urodzeniową, zapas żelaza kończy się wcześniej. Bardzo ważne jest dostarczenie produktów wzbogaconych w żelazo w tym okresie życia.

Witamina B12

Niemowlęta karmione piersią spożywają tę witaminę wraz z mlekiem matki o ile spożycie B12 w jej diecie jest na wystarczającym poziomie. Jeżeli w wynikach badań oznaczona witamina B12 jest na niskim poziomie, zaleca się podawać dziecku suplementy.

Wapń

Należy zadbać o odpowiednie spożycie wapnia u dzieci wegańskich, gdyż badania wskazują na niedobory w tej grupie.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iwona Kibil
administrator
Magister dietetyki. Od ponad 7 lat prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i “Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce” wydawnictwa PZWL. Sama od lat jstosuje dietę roślinną.

Dodaj komentarz