Blog

Którą formę witaminy B12 należy przyjmować, metylo czy cyjano? A może hydroksy?

Którą formę witaminy B12 należy przyjmować, metylo czy cyjano? A może hydroksy?

Odpowiedź jest prosta. Wystarczy zagłębić się w biochemii tej witaminy. I tak niezależnie od tego, którą formę witaminy B12 będziemy przyjmować, CN czy MCH3, to jest tylko grupa podstawna, która jest odłączana przez gen MMACHC zaraz po wchłonięciu przez enterocyt. Aby witamina B12 stała się formą koenzymu (czyli methylokobalaminą), najpierw musi być wolną kobalaminą. Inaczej nie przyjmie grupy metylowej od 5-metylo-TH4-folianu i nie zredukuje go do THF. 

Inaczej doszłoby do upośledzenia reakcji katalizowanej przez syntazę metioninową i gromadzenia się 5-metylo-TH4-folianu w komórkach. Nastąpiłaby pułapka folianowa.

Forma cyjano jest bardziej stabilna (zauważcie, że napoje roślinne są wzbogacane w tę formę, nie methylo), ale jeżeli ktoś ma ochotę przyjmować methylo, nie widzę problemu. Trzeba brać wtedy wyższą dawkę. Hydroksy zalecam w wyjątkowych sytuacjach.

Więcej o witaminie B12 przeczytacie w artykule.


Poszukujesz więcej informacji?


Iwona Kibil
administrator
Dyplomowana dietetyczka. Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i "Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce". Sama od lat jstosuje dietę roślinną opartą na produktach nieprzetworzonych.