Jeżeli ktoś jest na diecie roślinnej i nie ma w diecie innego źródła jodu poza solą jodowaną, prawdopodobnie ma zbyt niskie spożycie tego składnika. Jeżeli ktoś stosuje sól himalajską, prawdopodobnie również ma za mało jodu w diecie, gdyż sól himalajska zawiera o połowę (a może nawet mniej) jodu w porównaniu do soli jodowanej stołowej. Dlatego, jeżeli już wybierasz sól różową, wybierz jodowaną (trzeba przeczytać na opakowaniu, czy jest jodowana).
-
zbyt niskie spożycie jodu z diety (na podstawie dzienniczków żywieniowych). Spożywali poniżej 100 mcg/dzień (norma to 150 mcg).
-
zbyt niską zawartość jodu w organizmie (na podstawie badania moczu). Wszyscy mieli niedobór (wydalanie jodu z moczem poniżej 100 mcg/L).
Z własnego doświadczenia wiem, że niedobory jodu wśród wegan są dość częste. Mam pacjentów, którzy mają zbyt niskie spożycie tego składnika. Często są to kobiety w ciąży i karmiące, u których suplementacja jodem jest niezbędna. Pamiętajcie, żeby zawsze skonsultować ją z lekarzem lub dietetykiem, gdyż nadmiary jodu również są szkodliwe (szczególnie w przypadku choroby Hashimoto).