Blog

Co z tą solą? Czy solić i czym solić?

Jeżeli ktoś jest na diecie roślinnej i nie ma w diecie innego źródła jodu poza solą jodowaną, prawdopodobnie ma zbyt niskie spożycie tego składnika. Jeżeli ktoś stosuje sól himalajską, prawdopodobnie również ma za mało jodu w diecie, gdyż sól himalajska zawiera o połowę (a może nawet mniej) jodu w porównaniu do soli jodowanej stołowej. Dlatego, jeżeli już wybierasz sól różową, wybierz jodowaną (trzeba przeczytać na opakowaniu, czy jest jodowana).

 
W najnowszym badaniu przeprowadzonym w Norwegii wykazano, że weganie mają:
  • zbyt niskie spożycie jodu z diety (na podstawie dzienniczków żywieniowych). Spożywali poniżej 100 mcg/dzień (norma to 150 mcg).

  • zbyt niską zawartość jodu w organizmie (na podstawie badania moczu). Wszyscy mieli niedobór (wydalanie jodu z moczem poniżej 100 mcg/L).

Jest to niewielkie badanie i ze wszyskich grup, weganie stanowili jedynie 19 osób. Laktoowowegetarian było 25. Oczywiście te dwie grupy wypadły najgorzej. Prawdopodobnie dlatego, że używamy mniej soli, co jest naprawdę dobre. Jednak jod trzeba skądś czerpać (woda jodowana, wodorosty, suplementy?).

Z własnego doświadczenia wiem, że niedobory jodu wśród wegan są dość częste. Mam pacjentów, którzy mają zbyt niskie spożycie tego składnika. Często są to kobiety w ciąży i karmiące, u których suplementacja jodem jest niezbędna. Pamiętajcie, żeby zawsze skonsultować ją z lekarzem lub dietetykiem, gdyż nadmiary jodu również są szkodliwe (szczególnie w przypadku choroby Hashimoto).

Iwona Kibil
administrator
Dyplomowana dietetyczka. Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i "Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce". Sama od lat jstosuje dietę roślinną opartą na produktach nieprzetworzonych.