Blog

3 zasady sprawnego gotowania

Zasady sprawnego gotowania

Czy wam też czasem nie chce się gotować? Zamawiacie jedzenie do domu? Szukacie wymówek, aby nie przygotowywać posiłków w domu i zamian wychodzić do pobliskiego baru? Dzisiaj podpowiem wam, co przygotowuję w sytuacjach kryzysowych, kiedy naprawdę nie mam czasu na gotowanie lub kiedy nie chce mi się gotować bardziej niż zwykle. Czyli w myśl zasady sprawnego gotowania „szukaj rozwiązań, a nie wymówek”, co zrobić, kiedy mi się nie chce, ale jednak lepiej jest to zrobić samodzielnie…

Przede wszystkim, wyznaję 3 zasady sprawnego gotowania podczas przygotowywania posiłków. Oto one:

Zasada 1 – Gotuj szybko i maksymalnie zdrowe potrawy

To, co przygotowuję często „na bieżąco” to zupa pomidorowa z passaty. Zajmuje to mniej niż 15 minut!. Wystarczy wlać passatę do garnka, dolać trochę wody, dodać trochę koncentratu pomidorowego lub octu balsamicznego i przypraw. Ja daję zioła prowansalskie, sól, pieprz, szczyptę kurkumy i słodką paprykę.

Często przygotowuję makaron z nasion strączkowych (np. z ciecierzycy). Mieszam go z suszonymi pomidorami i posiekanymi warzywami (np. papryka, pomidorki koktajlowe, brokuł). Warzywa duszę przez chwilę na wodzie. Następnie mieszam z ugotowanym makaronem. Najlepsze jest to, że ten makaron gotuje się dosłownie kilka minut 😉.

Innym daniem jest jarmuż blanszowany z dodatkiem tego, co jest w lodówce (jakieś pozostałości po innych potrawach). Lub z dodatkiem soczewicy czerwonej/tofu/cieciorki z puszki. Posypuję orzechami na koniec. Jest to znowu ok. 15 minut.

Czwartym daniem kryzysowym jest gotowana kasza/ryż z dodatkiem fasoli/ciecierzycy z puszki lub tofu/soczewicy czerwonej z przyprawami i warzywami (tu najczęściej pomidory/brokuły/fasolka szparagowa/kalafior lub inne, które są w lodówce/zamrażarce). Znowu ok. 15 minut!

Wymienione przeze mnie potrawy zajmują mi około 15 minut, ale mam całą masę takich, których przygotowanie trwa nie dłużej niż 30 minut.

Zasada 2 – Gotuj na 2-3 dni

Nie wszystko będzie wartościowe na trzeci dzień (np. warzywa stracą dużo witamin), jednak ugotowane kasze/ryż czy zupy/gulasze spokojnie można przechowywać. Jeżeli zawsze w lodówce będziesz mieć ugotowaną wcześniej kaszę, posiłki z zasady 1 będą szybsze w przygotowaniu.

Zasada 3 – Prostota na talerzu, nie komplikuj potraw

W myśl zasady sprawnego gotowania: gotuj tak, aby z ugotowanych rzeczy można było komponować różne posiłki. Jeżeli ugotujesz brokuły, dzisiaj możesz zjeść je z fasolą, orzechami i kaszą, jutro możesz zjeść z ziemniakami lub zrobić z nich pastę. Jeżeli gotujesz kaszę jaglaną, dzisiaj możesz zjeść ją z gulaszem. Jutro możesz dodać do duszonego jarmużu. Kiedy robisz pastę z nasion strączkowych (np. hummus), nie musisz jeść jej tylko z pieczywem. Możesz jeść tę pastę nawet 2-3 razy dziennie, jeżeli połączysz ją z innymi produktami na talerzu i zrobisz tzw. “budda bowl”.

Jest to moja ulubiona zasada, bo nie lubię jedzenia wyrzucać, a dzięki temu nie tylko nie wyrzucam, ale i codziennie mogę zjeść coś nowego.

Na zdjęciach poniżej kilka posiłków skomponowanych przeze mnie według zasady 3.

Pozdrowienia dla wszystkich lubiących gotować! 😇😁

Poszukujesz więcej informacji? Kliknij poniższe linki!

Iwona Kibil
administrator
Dyplomowana dietetyczka. Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i "Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce". Sama od lat jstosuje dietę roślinną opartą na produktach nieprzetworzonych.