Czy algi zawierają kwasy omega-3? – vegetitian.com

Blog

Czy algi zawierają kwasy omega-3?

Algi kwasy omega-3

Ostatnio często słyszę pytanie o kwasy omega-3 z alg. Oczywiście, algi zawierają kwasy omega-3, ale żeby były ich istotnym źródłem, muszą to być specjalne mikroalgi, z których robi się suplementy diety. 

Po pierwsze, najczęściej w suplementach z DHA znajdziecie algi o nazwach:

– Shizochytrium sp.

– Crypthecodinium cohnii 

Co najważniejsze, czytajcie dokładnie etykiety podczas zakupu suplementu z kwasami omega-3. Powinien on zawierać właśnie powyżej wymienione algi. Jeżeli ich nie zawiera, a w składzie jest jedynie ALA – kwas alfa-linolenowy, to nie jest on źródłem DHA a kwasu alfa-linolenowego i zupełnie bez sensu jest go kupować. Zdecydowanie taniej jest stosować olej lniany, olej z lnianki, olej konopny, siemię czy chia. W nich jest skoncentrowane źródło ALA.

Kwas ALA również niewątpliwie jest potrzebny i trzeba go jeść. Po co jednak przepłacać, jak można użyć nasion lub dobrych olejów. Algi sklepowe i suplementy typu wakame, nori, spirulina, kombu itp. nie zawierają kwasów omega-3 lub zawierają kwasy omega-3 w bardzo małej ilości (niewystarczającej).

Suplementacja omega-3 nie jest konieczna, aczkolwiek może przynieść korzyści zdrowotne. Z pewnością polecałabym suplementacje osobom z chorobami układu krążenia, alergiami i atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz chorobami autoimmunologicznymi. Weganie mają niski poziom tych kwasów w organizmie i wskazują na to praktycznie wszystkie badania.

Suplementować kwasy omega-3 można minimum 200 mg na dzień.

Więcej informacji o kwasach omega-3 znajdziecie w tym artykule.

A także tutaj https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5339522/

 


Poszukujesz sprawdzonych informacji na temat diety roślinnej albo gotowych jadłospisów? Zajrzyj do sklepu.

Iwona Kibil
administrator
Magister dietetyki. Od ponad 7 lat prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i “Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce” wydawnictwa PZWL. Sama od lat jstosuje dietę roślinną.

Komentarze

Dodaj komentarz