Blog

Czy wystarczy jeść algi, aby dostarczyć kwasów omega-3?

Ostatnio często słyszę pytanie o kwasy omega-3 z alg. Oczywiście, algi zawierają kwasy omega-3, ale żeby były ich istotnym źródłem, muszą to być specjalne mikroalgi, z których robi się suplementy diety. 

 

Najczęściej w suplementach z DHA znajdziecie algi o nazwach:

– Shizochytrium sp.

– Crypthecodinium cohnii 

Czytajcie dokładnie etykiety podczas zakupu suplementu z kwasami omega-3. Powienien on zawierać właśnie powyżej wymienione algi. Jeżeli ich nie zawiera, a w składzie jest jedynie ALA – kwas alfa-linolenowy, to nie jest on źródłem DHA a kwasu alfa-linolenowego i bez sensu jest go kupować. Taniej jest stosować olej lniany, z lnianki, konopny, siemię czy chia. W nich jest skoncentrowane źródło ALA.

Kwas ALA też jest potrzebny i trzeba go jeść, ale po co przepłacać, jak można użyć nasion lub dobrych olejów. Algi sklepowe i suplementy typu wakame, nori, spirulina, kombu itp. nie zawierają kwasów omega-3 lub zawierają je w bardzo małej ilości (niewystarczającej).

Suplementacja omega-3 nie jest konieczna, aczkolwiek może przynieść korzyści zdrowotne. Szczególnie polecałabym suplementacje osobom z chorobami układu krążenia, alergiami i atompowym zapaleniem skóry (AZS), chorobami autoimmunologicznymi. Weganie mają niski poziom tych kwasów w organizmie i wskazują na to praktycznie wszystkie badania.

Suplementować można minimum 200 mg na dzień.

 

Więcej o kwasach omega-3 przeczytacie w tym artykule.

 

A także tutaj https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5339522/

Dodaj komentarz