Czy naprawdę weganizm jest związany z niedoborem choliny? – vegetitian.com

Blog

Czy naprawdę weganizm jest związany z niedoborem choliny?

Czy weganizm jest związany z niedoborem choliny?

Czy weganizm jest faktycznie związany z niedoborem choliny? W ostatnich dniach w internecie pojawiło się sporo artykułów na temat szkodliwości diety roślinnej. Składnik, który tym razem wzięto na celownik to cholina i wszystko zaczęło się od artykułu dietetyk Emmy Derbyshire opublikowanym w czasopiśmie medycznym BMJ Nutrition, Prevention & Health (artykuł).

Dietetyk w artykule podkreśliła przede wszystkim rolę choliny w organizmie, opisała możliwe skutki jej niedoboru i podała źródła tego składnika w diecie (wspominając, jak duże znaczenie mają produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso i jaja). Niewątpliwie, według dietetyk, na niedobór choliny narażeni są weganie i trend przechodzenia na dietę roślinną jest niepokojący.

W związku z tym, jeżeli weganie cierpieliby na niedobory choliny, mogłoby to oznaczać, że są grupą o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób wątroby, problemów z funkcjami poznawczymi, zaburzeń neurologicznych czy wad genetycznych u potomstwa itp. I tego typu nagłówki ostatnio czytaliśmy w internecie… Przyjrzyjmy się bliżej czy weganizm jest związany z niedoborem choliny,

Czym jest cholina?

Przede wszystkim cholina jest składnikiem niezbędnym w naszej diecie, m.in. bierze ona udział w metabolizmie i transporcie lipidów, jest składnikiem błon komórkowych, prekursorem acetylocholiny i betainy. Bierze również udział w takich procesach jak metylacja (jest donorem grup metylowych w reakcji remetylacji homocysteiny). 

Cholina jest prekursorem neurotransmitera występującego w pęcherzykach synaptycznych – acetylocholiny. Ta pobudza komórki rdzenia nadnerczy do wydzielania dopaminy, noradrenaliny i adrenaliny (amin katecholowych). Ze względu na to, są to neurotransmitery odpowiedzialne za stymulację centralnego układu nerwowego, wpływ na zwiększenie wydolności psychofizycznej, pamięci i koncentracji. 

Cholina a wątroba

Cholina jest z pewnością niezbędna do właściwej pracy wątroby. Niedobór choliny przyczynia się do powstawania niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Jest to spowodowane gromadzeniem się triglicerydów w hepatocytach (komórkach wątroby) na skutek zbyt niskiego stężenia fosfatydylocholiny w VLDL (lipoprotein o bardzo niskiej gęstości), które eksportują triglicerydy z wątroby.

Cholina a ciąża

Niebezpieczny jest niedobór choliny również w czasie ciąży i okresu noworodkowego, gdyż jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania łożyska, prawidłowego rozwoju mózgu płodu oraz funkcji poznawczych u noworodka.

Cholina może być dostarczana z dietą, ale jest również syntetyzowana w wątrobie przez enzym N-metylotransferaza fosfatydyloetanoloaminowa (PEMT), a synteza ta uzależniona jest od stężenia estrogenów w organizmie. I z tego właśnie powodu kobiety przed menopauzą są mniej narażone na niedobór choliny niż mężczyźni. Poza tym, w czasie ciąży stężenie estrogenów w organizmie jest wyższe i synteza choliny również jest zwiększona. Wtedy wzrasta także zapotrzebowanie na ten składnik i wynosi 480 mg/dzień.

Polimorfizm enzymu PEMT

Oczywiście może wystąpić polimorfizm enzymu PEMT i przez to synteza choliny w organizmie jest nieadekwatna, a zapotrzebowanie na nią wzrasta.  W związku z tym istnieje ryzyko, że kobieta ma jednocześnie polimorfizm genu PEMT oraz MTHFR, przez co ryzyko powstawania wad układu nerwowego u noworodków jest zwiększone. W związku z tym szczególnie warto sprawdzać stężenie poziomu homocysteiny przed zajściem w ciążę. I nie ma to związku z dietą wegańską.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

W ostatnich dniach w internecie pojawiło się sporo artykułów na temat szkodliwości diety roślinnej. Składnik, który tym razem wzięto na celownik to cholina i wszystko zaczęło się od artykułu dietetyk Emmy Derbyshire opublikowanym w czasopiśmie medycznym MNJ Nutrition (artykuł znajdziecie w linku na stronie). Dietetyk w artykule podkreśliła rolę choliny w organizmie, opisała możliwe skutki jej niedoboru i podała źródła tego składnika w diecie (wspominając jak duże znaczenie mają produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso i jaja). Napisała również, że na niedobór choliny narażeni są weganie i trend przechodzenia na dietę roślinną jest niepokojący. Jeżeli weganie cierpieliby na niedobory choliny, mogłoby to oznaczać, że są grupą o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób wątroby, problemów z funkcjami poznawczymi, zaburzeń neurologicznych czy wad genetycznych u potomstwa itp. I tego typu nagłówki ostatnio czytaliśmy w internecie… Przyjrzyjmy się bliżej cholinie. Zajrzyjcie do bio, żeby przeczytać artykuł.

Post udostępniony przez Vegetitian.com (@vegetitianpoland)

Ile choliny potrzebujemy jeść?

Ustalono wystarczające spożycie dobowe dla choliny (AI). Wynosi ono 550 mg w przypadku mężczyzn i 425 mg w przypadku kobiet. W czasie ciąży i laktacji zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta odpowiednio do 480 i 520 mg na dzień. Poniżej przedstawiam zapotrzebowanie na cholinę w innych grupach (na podstawie Panel The Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA) umiesczonego na stronie EFSA):

  • 400 mg dla młodzieży w wieku 15-17 lat;
  • 140 – 340 mg dla dzieci w wieku 1-14 lat;
  • 160 mg dla dzieci w wieku 7-11 miesięcy;
  • 480 mg dla kobiet ciężarnych;
  • 520 mg dla kobiet karmiących.

Jakie są źródła choliny w naszej diecie?

Cholina występuje głównie w jajach (surowe żółtko zawiera około 670 mg choliny na 100 g produktu), nabiale, mięsie,  wątrobie.  W mniejszej ilości składnik ten rozproszony jest w produktach roślinnych takich jak warzywa, owoce, orzechy, nasiona strączkowe, produkty pełnoziarniste i rośliny krzyżowe (brokuł, kalafior, brukselka itp.). Główne źródła choliny z produktów roślinnych umieszczam w tabelce poniżej (inne produkty również zawierają cholinę, niektóre w ilości np. 10-30 mg, ale są to powszechnie spożywane produkty jak np. banan, chleb, płatki zbożowe). Jak widać nie jest bardzo trudno dostarczyć odpowiedniej ilości choliny z produktów roślinnych, jeżeli dieta jest urozmaicona i znajdują się w niej różne grupy produktów (w tym nasiona roślin strączkowych i orzechy), dlatego weganizm nie powinien być związany z niedoborem choliny.

Tabela. Główne źródła choliny z produktów roślinnych (na podstawie ndb.nal.usda.gov).

Porcja produktu

Porcja produktu Zawartość choliny (mg)

Groszek zielony surowy

1 szklanka 307

Soja, nasiona suche

0,5 szklanki

125

Fasola mung, nasiona suche

0,5 szklanki

101

Ciecierzyca, nasiona suche

0,5 szklanki

100

Soczewica, nasiona suche

0,5 szklanki

92

Fasola biała drobna, nasiona suche

0,5 szklanki

90

Amarantus, ziarna suche

0,5 szklanki

67

Czarna fasola, nasiona suche

0,5 szklanki

64

Jogurt sojowy

1 szklanka

64

Fasola czerwona, nasiona suche

0,5 szklanki

60

Quinoa, nasiona suche

0,5 szklanki

60

Shiitake grzyby

1 szklanka

116

Orzeszki ziemne

0,5 szklanki

47

Kasza gryczana, nasiona suche

0,5 szklanki

44

Pistacje

0,5 szklanki

44

Orzechy nerkowca

0,5 szklanki

42,5

Szpinak

1 szklanka

83

Migdały

0,5 szklanki

40,5

Pestki dyni

0,5 szklanki

40,5

Pestki słonecznika

0,5 szklanki

37

Jak to jest z choliną i dietą roślinną?

Ważną informacją jest brak badań sprawdzających spożycie choliny z diety przez zdrowych wegan. Brak jest również badań udowadniających, że weganie cierpią na niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy choroby neurologiczne w związku z niedoborem choliny, więc pisanie o ryzyku wystąpienia chorób z niedoboru choliny w tej grupie jest jedynie przypuszczalne i niepotwierdzone. Mało tego. Badania wręcz dostarczają nam dowodów, że dieta roślinna może redukować zachorowanie na  niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Nawet gdyby weganie spożywali dużo mniej choliny z diety w porównaniu do osób jedzących mięso i jaja, to jest dość mało prawdopodobne, aby ich spożycie było na tyle niskie, aby mogło zagrozić wystąpieniem powyżej wymienionych chorób. Musieliby spożywać jedynie około 50 mg choliny na dzień (udowodniono, że taka ilość choliny powodowała uszkodzenie wątroby wśród mężczyzn), co jest nierealne nawet, jak dieta byłaby bardzo kiepska. W związku z tym można stwierdzić, że weganizm nie ma związku z niedoborem choliny.

Również wątpliwości dotyczące negatywnego wpływu diety roślinnej na rozwój mózgu u dzieci wegańskich nie zostały potwierdzone w badaniach. Co więcej, brakuje różnic w rozwoju wśród dzieci wegańskich i odżywiających się w sposób tradycyjny.

Także suplementacja choliną nie jest potrzebna, ale oczywiście warto zwrócić większą uwagę na jej źródła pokarmowe, aby nie mieć niedoboru z diety. 

Niedobór choliny szkodzi, a co z nadmiarem choliny np. z jaj?

Niewątpliwie nadmiar choliny z diety może prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Chodzi tutaj o zbyt wysokie spożycie względem przyswajania w jelicie. Nadmiar choliny jest prekursorem związku trimetyloaminy (TMA), który powstaje na skutek degradacji mikrobiologicznej w jelicie cienkim. Następnie związek ten jest metabolizowany do N-tlenku trimetyloaminy (TMAO) w wątrobie. Ponadto, w badaniach na zwierzętach udowodniono, że wysokie stężenie TMAO w surowicy przyczynia się do powstawania miażdżycy, depresji oraz nowotworów (potencjalnie przyczynia się do tworzenia nitrozodimetyloaminy). Są również przesłanki, że większe spożycie choliny z diety może zwiększać ryzyko wystąpienia raka okrężnicy u kobiet i raka prostaty u mężczyzn, aczkolwiek mogło to być spowodowane jednocześnie wyższym spożyciem białka zwierzęcego, a nie tylko samej choliny. 

Są to potencjalne skutki nadmiaru choliny w diecie. UL (górny tolerowany poziom spożycia) choliny z diety Institute of Medicine ustalił na 3,5 g na dzień.

Podsumowując:

Po pierwsze, nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że weganizm miałby być związany z niedoborem choliny. Z pewnością, prawidłowo zbilansowana dieta oparta na samych roślinach nie jest deficytowa w cholinę i nie trzeba tego składnika suplementować.

Nie ma również dowodów naukowych stwierdzających, że dzieci wegańskie cierpią na niedobory choliny i rozwijają się nieprawidłowo w porównaniu do dzieci będących na diecie tradycyjnej.

Ponadto, nie ma dowodów na to, że weganie cierpią na choroby wątroby z powodu niskiego spożycia choliny z diety.

Bardzo ważną informacją jest również fakt, że autorka artykułu (dr. Derbyshire) jest członkiem panelu doradczego ds. mięsa. Także sami oceńcie wiarygodność informacji, które ostatnio były powielane w mediach.

 


Poszukujesz sprawdzonych informacji na temat diety roślinnej albo gotowych jadłospisów? Zajrzyj do sklepu.

Bibliografia:

Leszczyska T., Pisuleweki P.M. Wpływ wybranych składników żywności na aktywność psychofizyczną człowieka, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jako, 2004, 1 (38), 12 – 24.

Dietary Reference Values for choline, EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA) https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2016.4484; dostęp 10.09.2019

Chiu TH, Lin MN, Pan WH, Chen YC, Lin CL. Vegetarian diet, food substitution, and nonalcoholic fatty liver. Tzu Chi Med J 2018;30:102-9

Richman EL, Kenfield SA, Stampfer MJ, et al. Choline intake and risk of lethal prostate cancer: incidence and survival. Am J Clin Nutr 2012; 96: 855.

Drews K. (2015): Aktywne wspomaganie szlaku folianów – epigenetyczny wpływ choliny i witaminy B12 na rozwój ciąży, Ginekol Pol, 86, 940-946.

Cho E, Willett WC, Colditz GA, Fuchs CS, Wu K, Chan AT, Zeisel SH, Giovannucci EL. Dietary choline and betaine and the risk of distal colorectal adenoma in women, J Natl Cancer Inst. 2007 Aug 15;99(16):1224-31. Epub 2007 Aug 8.

Derbyshire E., Could we be overlooking a potential choline crisis in the United Kingdom?, BMJ Nutrition, Prevention & Health , August 2019.

Iwona Kibil
administrator
Magister dietetyki. Od ponad 7 lat prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i “Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce” wydawnictwa PZWL. Sama od lat jstosuje dietę roślinną.

Dodaj komentarz