Blog

Burgery z kaszy i soczewicy

Składniki na około 16 burgerów:

 • 500 g suchej soczewicy czerwonej
 • 200 g suchej kaszy jęczmiennej
 • 200 g pieczarek
 • 1 duża papryka czerwona
 • 1 duża cebula (opcjonalnie)
 • 5 łyżek pestek słonecznika
 • Przyprawy: garam masala, pieprz, kurkuma, sól

 

Przygotowanie:

 1. Kaszę i soczewicę ugotować na wolnym ogniu pod przykryciem (można to zrobić w jednym dużym garnku). Po ugotowaniu przecedzić ją tak, żeby było jak najmniej wody.
 2. Pestki słonecznika podprażyć na suchej patelni, żeby się przyrumieniły po czym przerzucić do garnka z kaszą.
 3. Pieczarki, paprykę (i cebulę) posiekać, poddusić na wodzie lub oliwie na patelni, żeby zmiękły. 
 4. Warzywa z pieczarkami przerzucić do garnka z kaszą i soczewicą a następnie doprawić. Ja dałam dużo przypraw, dużo pieprzu, kurkumy, garam masali i mniej soli. Dowolnie możesz doprawić i próbować masy. 
 5. Kiedy masa będzie doprawiona, schłodź ją. Możesz zostawić ją na zewnątrz (w zimie) lub w lodówce (latem). Kiedy przestygnie, zgęstnieje i łatwiej będzie lepić burgery. Jak masa będzie ciepła, nie będą się kleić.
 6. Kiedy masa będzie gotowa, lepić z niej burgery i piec przez około 30 minut do zarumienienia w 200 C w nagrzanym piekarniku.
Iwona Kibil
administrator
Dyplomowana dietetyczka. Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i "Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce". Sama od lat jstosuje dietę roślinną opartą na produktach nieprzetworzonych.