Blog

Dieta wegańska jest nienaturalna!

Dieta wegańska jest nienaturalna! – jak często zdarza się wam słyszeć tego typu tekst? Mi stosunkowo często… Główne zarzuty dotyczą suplementacji, którą należy stosować przy niejedzeniu mięsa i produktów odzwierzęcych. Większość z ludzi przytaczających ten argument nie wie jednak, że każda dieta jakiejś suplementacji wymaga. 

Dieta wegańska a witamina D

Przykładowo, w okresie od jesieni do wiosny powinno się suplementować witaminę D, gdyż jej podaż z diety jest niewystarczająca. Nie tyczy się to tylko diety roślinnej, ale każdej innej diety stosowanej wśród osób w naszym kraju. Mało tego! Osoby, które w ciągu dnia latem przebywają w pomieszczeniach i nie mają szansy przebywać na słońcu, powinny suplementować ją przez cały rok, gdyż witamina ta jest syntetyzowana pod skórą z udziałem promieni słonecznych.

Dieta wegańska a kwasy omega-3

Jeżeli jesz mięso, ale nie spożywasz ryb (lub spożywasz je zbyt rzadko, rzadziej niż 2 razy w tygodniu), istnieje możliwość, że potrzebujesz również suplementacji kwasami omega-3. Wiedziałeś o tym? Więcej o suplementacji przeczytasz w tym poście.

Dieta wegańska a witamina B12

A jak jest z witaminą B12? Myślisz, że jedząc mięso, jaja i nabiał nie suplementujesz tej witaminy? Nic bardziej mylnego! Być może ty jej nie suplementujesz, ale już zwierzęta, które zjadasz tak. 

Sprzedaż czystej witaminy B12 szacuje się na ponad 10 ton rocznie. Z tego sektor spożywczy / farmaceutyczny stanowi około 45% a pozostałe 55% to sektor pasz dla zwierząt.  

Dlaczego witamina B12 jest suplementowana bydłu? Ma to związek z kobaltem, który jest w centrum aktywnej cząsteczki tej witaminy. Aby witamina B12 mogła być wyprodukowana z udziałem bakterii, niezbędny jest kobalt. Źródłem tego pierwiastka powinna być gleba, jadnak gospodarka i stosowane nawozy mają wpływ na zmniejszenie jego zawartości w ziemi. Z tego właśnie powodu producenci pasz dla zwierząt profilaktycznie wzbogacają ją w witaminę B12 (i inne składniki).

Jeżeli chciałbyś poczytać więcej w tym wątku, zajrzyj do linków z bibliografii. Możesz również sprawdzić zawartość witamin w dostępnych suplementach dla zwierząt.


Poszukujesz więcej informacji?


 

Bibliografia:

Blum R (June 2000). “Vitamins, 11. Niacin (nicotinic acid, nicotinamide)”. Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry. pp. 1–9. doi:10.1002/14356007.a27_443. ISBN 3527306730.

https://www.farmhealthonline.com/disease-management/cattle-diseases/cobalt-deficiency/?fbclid=IwAR3RqYuyqNVgvPZ8O_5qm0h8qhLfzf9ZLpXq3MP30VnrZu-9aqRSQ41J8JE

Iwona Kibil
administrator
Dyplomowana dietetyczka. Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i "Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce". Sama od lat jstosuje dietę roślinną opartą na produktach nieprzetworzonych.