Blog

Szybka owsianka – moja metoda

Szybka owsianka to pomysł dla osób, które rano nie mają zbyt dużo czasu na przygotowywanie śniadań. Ja sama fanką owsianek nie jestem i wolę przygotować cokolwiek innego, chociażby tofucznicę czy omleta. Jest to związane z moimi upodobaniami smakowymi, nie doszukuj się  w tym niczego innego. Owsianki są zdrowe. Dzisiaj pokażę ci, jak zrobić owsiankę na szybko. Czasem tłumaczę to pacjentom w gabinecie, ale zawsze lepiej jest spisać i dodać zdjęcia.

Wybór płatków

Pamiętaj, żeby wybierać płatki pełnoziarniste. Mogą to być owsiane górskie, zwykłe, żytnie, orkiszowe lub mieszanka tych płatków. Unikaj sklepowych musli (większość jest słodzona). Takie musli możesz zrobić samodzielnie. Jest jeden rodzaj musli, które polecam (nie zawierają cukru ani kandyzowanych owoców), są to musli firmy Vivi Polska. Niestety dość trudno dostępne. Jeżeli jednak trafisz na nie w sklepie, a jesteś fanem musli, możesz je wybrać. Mają dobry skład i to w zasadzie jest jedyny produkt musli, który lubię.

Jeżeli z jakiegoś powodu wybierasz płatki bardziej przetworzone (np. jaglane, gryczane, kukurydziane itp.), lepiej połącz je z tymi wymienionymi powyżej lub dodaj więcej orzechów. Sama mieszanka tych lżejszych płatków będzie miała wyższy indeks glikemiczny i możliwe, że taka “owsianka” nie będzie dla ciebie posiłkiem, którym się najesz.

 

Przygotowanie owsianki

Jak masz już płatki, zagotuj wodę. Płatki wsyp do miseczki, zalej je gorącą wodą i przykryj spodkiem. Woda powinna zakryć płatki.

Dodaj owoce

Możesz dodać owoce świeże (np. wkroić jabłko, banana, brzoskwinię, kiwi itp.) albo mrożone. Ja najczęściej dodaję mrożone. Nie musisz ich rozmrażać. Właśnie na tym polega mój manewr. Na spodek kładę mrożone owoce. Ponieważ pod spodkiem jest gorąca woda, w tym samym czasie, kiedy płatki w niej pęcznieją, owoce się rozmrażają. Zajmuje to kilka minut. Myślę, że 10-15 minut max., ale nigdy nie liczyłam.

Jak masz już gotowe owoce i płatki wchłonęły wodę, dolej napój roślinny (tu sprawdź, który wybrać) i dodaj orzechy / masło orzechowe. W tym miejscu wyjaśniam dokładniej, dlaczego potrzebujemy łączyć te składniki.

Szybka owsianka gotowa. Smacznego 🙂


Sprawdź wegańskie jadłospisy  (różna kaloryczność i rodzaje)


Poszukujesz więcej informacji? Zajrzyj do kursów online i webinarów.


Iwona Kibil
administrator
Magister dietetyki. Od ponad 7 lat prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i “Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce” wydawnictwa PZWL. Sama od lat jstosuje dietę roślinną.