A więc przechodzisz na dietę roślinną? - nabiał – vegetitian.com

Blog

A więc przechodzisz na dietę roślinną? – nabiał

Przechodzisz na dietę roślinną? Na pewno już wiesz, że soja to zło, zabraknie ci białka i będziesz mieć anemię w ciągu trzech dni. Zajmijmy się więc teraz poważnymi rzeczami, a mianowicie, co teraz z serem?

“A więc przechodzisz na dietę roślinną?” będzie serią postów dla osób dopiero co zaczynających swoją przygodę z dietą roślinną.

Kiedy dopiero co przechodzisz na dietę roślinną, może Ci brakować produktów mlecznych, a najbardziej zapewne żółtych serów. Co prawda, można zamieniać je na roślinne odpowiedniki, jak sery żółte wegańskie, jednak choć w smaku są zbliżone, to pod kątem odżywczym już nie bardzo. Brakuje w nich bardzo ważnego składnika, jakim jest wapń! Niestety tak samo będzie z jogurtami roślinnymi (kokosowe, owsiane itp.). Jeżeli nie zostaną wzbogacone w wapń, to niestety nie będą jego źródłem i trzeba ten składnik uzupełnić inaczej.

Przechodzisz na dietę roślinną? Co zatem zrobić?

Jako źródło wapnia najlepiej jest wybierać produkty takie jak tofu, tempeh, napoje roślinne i  jogurty wzbogacane w wapń.
Oczywiście wapń znajdziemy również w innych produktach, np. fasoli, orzechach, zielonych warzywach liściastych i wodzie. 

Przechodzisz na dietę roślinną? Co z zastąpieniem smaku nabiału?

W Internecie znajdziesz wiele przepisów na twarożki zrobione z orzechów, tofu i np. fasoli, które mogą zastąpić dotychczas lubiane dania i produkty. Tofu można zmiksować z ogórkiem kiszonym lub sokiem z cytryny; po dodaniu odpowiedniej ilości kwaśnego soku i odstawieniu na jakiś czas taki twarożek (przepis) jest świetnym zamiennikiem tradycyjnego twarożku z mleka. Przed spożyciem dodaj do niego drobno pokrojone warzywa (szczypiorek, rzodkiewkę, paprykę, ogórek). Pyszności!

Zamiast parmezanu możesz jeść płatki drożdżowe nieaktywne. Zamiast sera w zapiekankach może być opcja z ziemniakiem, napojem roślinnym i płatkami drożdżowymi. Wystarczy zmiksować ugotowanego ziemniaka z niewielką ilością płatków drożdżowych. Dodać trochę soli, pieprzu i wrzucić na zapiekankę do zapieczenia.

Czy jogurty roślinne niewzbogacane w wapń są złe?

Nie! Jeżeli jogurty te są bez cukru, możesz potraktować je jako deser lub dodatek smakowy do owsianki, owoców, sałatki, zupy itp. Zawsze lepiej jest zjeść taki jogurcik niż sztuczne wegańskie lody ekhem…

Jednak! Jeżeli to są słodzone jogurty, traktuj je jako zwykle słodycze. Nie ma co się oszukiwać.

 


Poszukujesz sprawdzonych informacji na temat diety roślinnej albo gotowych jadłospisów? Zajrzyj do sklepu.

 

Iwona Kibil
administrator
Magister dietetyki. Od ponad 7 lat prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i “Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce” wydawnictwa PZWL. Sama od lat jstosuje dietę roślinną.

Dodaj komentarz