A więc przechodzisz na dietę roślinną i brakuje Ci nabiału? – vegetitian.com

Blog

A więc przechodzisz na dietę roślinną i brakuje Ci nabiału?

Przechodzisz na dietę roślinną? Na pewno już wiesz, że soja to zło, zabraknie ci białka i będziesz mieć anemię w ciągu trzech dni (oczywiście to żart). Zajmijmy się więc teraz poważnymi rzeczami, a mianowicie, co teraz z serem?

Kiedy dopiero co przechodzisz na dietę roślinną, może Ci brakować produktów mlecznych, a najbardziej zapewne żółtych serów. Co prawda, można zamieniać je na roślinne odpowiedniki, jak sery żółte wegańskie, jednak choć w smaku są zbliżone, to pod kątem odżywczym już nie bardzo. Brakuje w nich bardzo ważnego składnika, jakim jest wapń! Niestety tak samo będzie z jogurtami roślinnymi (kokosowe, owsiane itp.). Jeżeli nie zostaną wzbogacone w wapń, to niestety nie będą jego źródłem i trzeba ten składnik uzupełnić inaczej.

Przechodzisz na dietę roślinną? Co zatem zrobić?

Jako źródło wapnia najlepiej jest wybierać produkty takie jak tofu, tempeh, napoje roślinne i  jogurty wzbogacane w wapń.
Oczywiście wapń znajdziemy również w innych produktach, np. fasoli, orzechach, zielonych warzywach liściastych i wodzie. 

Przechodzisz na dietę roślinną? Co z zastąpieniem smaku nabiału?

W Internecie znajdziesz wiele przepisów na twarożki zrobione z orzechów, tofu i np. fasoli, które mogą zastąpić dotychczas lubiane dania i produkty. Tofu można zmiksować z ogórkiem kiszonym lub sokiem z cytryny; po dodaniu odpowiedniej ilości kwaśnego soku i odstawieniu na jakiś czas taki twarożek (przepis) jest świetnym zamiennikiem tradycyjnego twarożku z mleka. Przed spożyciem dodaj do niego drobno pokrojone warzywa (szczypiorek, rzodkiewkę, paprykę, ogórek). Pyszności!

Zamiast parmezanu możesz jeść płatki drożdżowe nieaktywne. Zamiast sera w zapiekankach może być opcja z ziemniakiem, napojem roślinnym i płatkami drożdżowymi. Wystarczy zmiksować ugotowanego ziemniaka z niewielką ilością płatków drożdżowych. Dodać trochę soli, pieprzu i wrzucić na zapiekankę do zapieczenia.

Czy jogurty roślinne niewzbogacane w wapń są złe?

Nie! Jeżeli jogurty te są bez cukru, możesz potraktować je jako deser lub dodatek smakowy do owsianki, owoców, sałatki, zupy itp. Zawsze lepiej jest zjeść taki jogurcik niż sztuczne wegańskie lody ekhem…

Jednak! Jeżeli to są słodzone jogurty, traktuj je jako zwykle słodycze. Nie ma co się oszukiwać.

Pobierz darmowe materiały:

Przykładowy jadłospis roślinny 7-dniowy

Źródła żelaza w diecie roślinnej

Źródła wapnia na diecie roślinnej

Źródła kwasów OMEGA3 na diecie roślinnej

Suplementacja – dieta roślinna u dzieci

 

 

 

 

Iwona Kibil
administrator
Jestem magistrem dietetyki i specjalizuję się w dietach roślinnych. Przede wszystkim jednak sama stosuję taką dietę od wielu lat (nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej!). W mojej firmie pracuję z pacjentami, edukuję i trochę gotuję :) Bardzo lubię tworzyć treści na bloga i przekazywać dalej wiedzę na temat diety roślinnej. Poza tym należę do Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Jestem wykładowczynią na konferencjach naukowych oraz autorką książek, wykładów, artykułów i e-booków związanych z dietą roślinną. Stale poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach specjalistycznych. Ukończyłam certyfikowany kurs z diety low FODMAP na Monash University. Specjalizuję się w dietach roślinnych, a w tym dietach roślinnych przy różnych schorzeniach. Prowadzę również konsultacje dla kobiet w ciąży, niemowląt i małych dzieci.

Dodaj komentarz