Suplementacja w czasie ciąży – vegetitian.com

Blog

Suplementacja w czasie ciąży

Suplementacja diety w czasie ciąży jest istotną sprawą, gdyż nie da się spożyć z samej diety odpowiedniej ilości niektórych składników odżywczych. Podczas konsultacji widzę,  że kobiety ciężarne zazwyczaj suplementują popularne preparaty multiwitaminowe dla kobiet w ciąży.

Niestety takie preparaty  często są źle skomponowane. Zawierają sporo składników, które mogą wzajemnie wchodzić ze sobą w interakcje (np. cynk z żelazem, selenem, wapniem, magnez z wapniem, żelazo z wapniem itp.). W dodatku wiele z tych preparatów nie zawiera w ogóle (lub odpowiednich dawek) składników, które faktycznie trzeba suplementować podczas ciąży (mam tu na myśli przykładowo witaminę D, DHA czy B12). Często w (wegańskich) preparatach, które sprawdzam podczas konsultacji, zawartość tych witamin jest śmiesznie niska i okazuje się, a DHA nie ma wcale. Często okazuje się, że jedynym wartościowym składnikiem z całego preparatu jest jod, ale niestety ten z wodorostów kelp, które niekoniecznie muszą być bezpieczne w ciąży.

Czy warto suplementować 15-20 składników z multiwitaminy, kiedy można przyjmować tylko te, których faktycznie nie da się spożyć z diety w odpowiedniej ilości?

Oczywiście, że nie. Jak więc powinna wyglądać suplementacja u kobiety ciężarnej?
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTTGiP) są to 4 najważniejsze składniki:

  • DHA – co najmniej 200 mg / dzień dla wszystkich kobiet ciężarnych i więcej w przypadku niespożywania ryb, czyli na diecie roślinnej (≥600 mg).
  • Witamina D – 1500-2000 IU / dzień (w przypadku kobiet otyłych należy dobrać wyższą dawkę).
  • Jod 150-200 mcg/dobę u wszystkich ciężarnych bez chorób tarczycy (w przypadku chorób tarczycy suplementacja powinna być dobrana indywidualnie).
  • Kwas foliowy – 400-800 mcg/dzień w I trymestrze ciąży, 600 – 800 mcg / dzień od II trymestru ciąży i w czasie karmienia. W przypadku kobiet obciążonych chorobami lub wystąpieniem wad cewy nerwowej w poprzedniej ciąży suplementacja wygląda inaczej.

W przypadku diety roślinnej pamiętajcie dodatkowo o witaminie B12!

W preparatach multiwitaminowych dawka tej witaminy jest zazwyczaj zbyt niska.
Na diecie roślinnej kobieta ciężarna powinna przyjmować co najmniej 250 mcg/ dzień (lub więcej, jeżeli jest taka potrzeba – to jest moja własna opinia).

Jeszcze słowo o żelazie

Suplementacja żelaza „na wszelki wypadek” nie jest potrzebna, jeżeli nie występuje niedobór tego składnika (ferrytyna < 12 mcg/l i hemoglobina < 11 g/dl). Żelazo warto jeść po prostu z diety! Warto również pamiętać, że żelazo przyswaja się lepiej z witaminą C (więcej o żelazie przeczytasz tutaj). Dodawaj wiec warzywa i owoce do posiłków. Pamiętaj również, że anemia może wystąpić nie tylko z niedoboru żelaza, ale i niedoboru witaminy B12, czy kwasu foliowego. Często, kiedy występuje niedobór jednocześnie żelaza i witaminy B12, wyniki morfologii mogą być mylące i wskazywać jedynie na niedobór żelaza (niska hemoglobina, MCV).
Dbaj o siebie, swoją dietę i wykonuj badania regularnie. 

Na blogu  tym blogu znajdziesz sporo przepisów i ważnych informacji na czas ciąży, laktacji i żywienia dzieciZnajdziecie tu również przykładowe jadłospisy na czas ciąży i laktacji, a także gotowe 14-dniowe jadłospisy do kupienia (linki są poniżej).

Link do wytycznych PTGiP:

https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2020/REKOMENDACJE%20PTGIP%20SUPLEMENTY%20W%20CI%C4%84%C5%BBY%202020-07-28%20bo.pdf

 

 

Iwona Kibil
administrator
Magister dietetyki. Od ponad 7 lat prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Swoją praktykę opiera na „evidence-based medicine”. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i “Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce” wydawnictwa PZWL. Sama od lat jstosuje dietę roślinną.

Dodaj komentarz